SÜRESİZ NAFAKA MAĞDURLARI PLATFORMU Çözüm Önerileri!

  • 28 Mart 2019
  • 803 kez görüntülendi


SÜRESİZ NAFAKA MAĞDURLARI PLATFORMU
1988 yılında Türk Medeni Kanunu’nun 175. Maddesiyle yapılan değişiklik sonrası  yoksulluğa düşen kişi lehine takdir edilen “Süresiz Nafaka” uygulanış biçimine bakıldığında bir mağduriyeti ortadan kaldırmak  için yapılmış gibi görünse de, geçtiğimiz bu otuz yıl içinde amacından saparak bir çok  mağduriyete sebep olmuştur.
“Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu” olarak 4721 sayılı Medeni Kanun’un 175. maddesine
adil bir düzenleme getirilmediği sürece mağduriyet yaşayan kişi sayısının artmaya devam edeceğini düşünüyoruz.
Nafaka yükümlülüğü bireylerin değil, toplumun ortak bir sorundur.
Ömür boyu bitmeyen ve her yıl artırım davaları ile artarak devam eden nafaka yükümlülüğü kabul edersiniz ki insan fıtratına ters bir uygulama olup, sadece erkeği değil onunla birlikte tüm aile bireylerini de mağdur etmektedir.
Nafaka ödeyemeyen bir çok mağdurun yükümlülüğünü aile bireyleri üstlenmek zorunda kalmaktadir. Bugün işsiz oğlunun ya da erkek kardeşinin nafaka borcunu ödeyen bir çok anne, baba ya da kız kardeş vardir. Yeniden evlenen nafaka borçlusu erkekler ise, ne zaman biteceği ya da bitip bitmeyeceği bile belli olmayan bu borç yüzünden ikinci eş ve çocuklarının geçimini saglayamamakta, maddi sıkıntılarla boğuşmaktadır.
Nafaka borçlusu erkek sadece bir ay nafaka ödeyemediğinde, eski eşin şikayetiyle 3 aylık tazyik hapsi cezasina çarptırılır. Bugüne kadar nafaka yüzünden cezaevine giren kişi sayısı 25.000’i bulmuştur ve bu insanların tek suçu, ömür boyu borç yükü altinda ezilmektir!
Yaşanan sorunların bundan sonraki süreçte devam etmemesi için Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu olarak yeni nafaka düzenlemesinde 1-3 Yıl olarak ALT-ÜST sınırın yasalarca belirlenmesini, hakimin takdirini önceden belirlenmiş kriterlere göre bu sınırlar çerçevesinde kullanılmasını, süre bitiminde ise nafaka alan kişi yoksulluğunun ortadan kalkmadığını delillerle ispat etmesi şartıyla devlet tarafından oluşturulan “EVLİLİK FONU” devreye sokularak mağduriyetlerin bu fondan karşılanmasını talep ediyoruz. Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu olarak süreli nafaka kriter önerilerimiz uygulandığında, kadın ya da erkek hiç kimsenin mağdur edilmeyeceğine inanıyoruz..

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Hüdaverdi dedi ki:

    Nafaka maduruyum 2015 yıllında evlendim 2017 yıllının 2. Ayında bosanmaya karar verdik eski es hem calısmakta hemde o sıra bende fazla para almaktadır ıspatlanmıstır ki ne tur suclamalar yapsalarda bana asılsız cıkmıstır saten ilk olarak denen sey her kadının yaptıgı gibi siddet gordum demek olmustur biz elinizde darp roporu yaptıma dahil bir deliliniz varmı varsa cıkarın dedimiz halde cıkaramamıslardır uzaklastırmalar olsun evden onlar ise cabası maddi 5bin manevi 5bin ceza verildi birde yetmedi omur boyu yoksulluk nafakasına carptırıldım hani hak 2.5 seneye yakındır nafaka odemekteyim cocugum olsa eyvallah bana eslik yapmayan bir kadına ben nafaka ödüyorum temizi dosyayı gonderdim 1 seneye yakın olacak halen cvp alamadım bu sure zarfında oduyorum bosanma davası actın temizydi sonuclanmAsı 4 seneyi buluyo ki dusunun 4 sene biz bedavadan nafaka oduyoruz eski es en luks yerlerde ise bizim paramızla oturup yemek yiyor biz ise nafaka parasını bulmak uruna ek is yapıyoruz adaletmi.

Yorum Yaz