Nafaka Mağdurları Sandığa Gidemedi!

  • 7 Nisan 2019
  • 271 kez görüntülendi

5-10 oyun bile sonuçları belirlediği 31 Mart seçimlerindenafaka sorunu çözülemediği için tutuklanma korkusundan 100 bin kişi oy kullanmaya gidemedi. Seçim sonuçları, halkın sorunlarının çözümünde yavaş davranılmasının sonuçlarının ağır olabileceğini ortaya koymuş oldu.

Eski eşine nafaka ödeyemediği ve bu yüzden biriken nafaka ödemelerinden dolayı, hakkında çıkan tutuklama kararı sebebiyle 31 Mart Yerel Seçimlerinde sandığa gidemeyip oyunu kullanamayan nafaka mağdurları demokratik haklarından da mağdur edildiler. Öte yandan; nafaka sisteminin geliştirilmesi ve sistemdeki sorunların giderilmesi amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıile Adalet Bakanlığı işbirliğinde 10 Ekim’de düzenlenen “Süresiz nafakaya adil süre çalıştayı”ile başlayan çalışmalardan, aradan geçen 6 aya yakın sürede herhangi bir sonuç çıkmadı. 

Çalıştaydan sonuç çıkmaması büyük sorun

Süresiz Nafaka Mağdurları PlatformuYöneticileri Mesut Arabul veİlhan Engincan, konuya ilişkin, “Nafaka hapsi konusunda devam eden 100 bin üzeri icra dosyasının olması seçimlerde oy kullanamayanların hakkının gasp edildiğini göstermektedir. Bu gasp hem yerel seçimlerin sonuçlarını etkilemiş hem de insanların vatandaşlık hakkını kullanamamasına sebep olmuştur. Aile ve Adalet Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen süresiz nafakaya adil süre çalıştayı, kanunun çıkması yerine seçim sonrasına ertelenmesine neden olmuştur. Konunun muhatapları yerine feminist dernekler ve mor çatı üyeleri davet edilerek süreç sulandırılmıştır.‘Süresiz Nafaka’ ve ‘Çocuk Haczi’ konusunda adil kanun çıkması için konunun muhatabı bizler acil şekilde davet edilmeli, dinlenmelidir. Bizlere danışılmadan çıkacak kanun mağduriyetleri bitirmeyecek, aksine mağduriyetlerin devam etmesini sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Mağdurlar sandığa gidemedi

Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu yöneticileri Mesut Arabul ve İlhan Engincan, “Oy kullanmak vatandaşlık haklarından en önemlisidir. Kişinin hür iradesi ile oy kullanabilmesi devletin sorumluluğundadır. 1 oyun bile etki ettiği seçimlerde nafaka hapsi çıkmış vatandaşların, ‘içeri alınacağım’ korkusundan dolayı oy kullanmaya gidemediği görülmüştür. Oy kullanmaya gidenler de tespit edilip, içeri alınmıştır. Vatandaşın oy kullanma hakkı gasp edilmiştir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeni Akit 

Haber: Resul Ekrem Şahan/Ankara

Etiketler:

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz