“Velayet” Çekişme Konusuna Dahil Edilmemeli!

  • 7 Nisan 2019
  • 300 kez görüntülendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birinci 100 Günlük Eylem Planı içerisinde yer alan, toplumun kanayan yarasına dönüşen ve halen devam eden Çocuk Haczi ile ilgili Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu, ortak çocuğun boşanma sonrası icra yoluyla görülmesine yönelik görüş ve çözüm önerilerini açıkladılar.

Boşanan çiftlerin en büyük sorunu ortak çocuklarını mahkeme sürecinde paylaşamamaktır.“Ortak velayet paylaşımı”Kanunda açıkca yeralmasına rağmen çoğunlukla boşanma davalarının çekişmeli davaya dönüşmesi sebebiyle tarafların velayeti tek taraflı talep etmesi çocuklarımızı olumsuz yönde etkilemektedir.

Velayeti kaybeden tarafın boşanma süreci ve sonrası karşı tarafın ortak çocuğu göstermek istememesi ise velayeti kaybeden tarafın icra yoluna başvurmak zorunda bırakılarak görüş günü adı altında evladını görmeye zorlanması maddi ve manevi sorunlar yaratmakla birlikte velayet sahibi kişinin çocuğu göstermek istememesinin bedelini görmek isteyen taraftan karşılamasına imkan sağlayan icra uygulaması velayeti kaybeden kişinin yasalarca suçlu ve bedel ödemek zorundasın algısı yaratmaktadır. 

Sağlıklı bireylerin yetiştirilmesi için tüm boşanma davalarında “Velayet”çekişme konusuna dahil edilmeden ortak paylaşım kararı verilmelidir. 

Velayetin ortak paylaşımı halinde Kadın-Erkek çatışması, çocuğun koz olarak kullanılması ve maddi sıkıntı yaşayan kişilerin her seferinde “İCRA YOLUYLA”çocuğunu görmek için fahiş bedeller ödenmesine de engel olacaktır.

Şu an ülkemizde her yıl en az iki milyon çocuk ebeveynleri tarafından icra yoluyla görülmek zorunda bırakılması çocuklarımız üzerinde telafisi mümkün olmayan hasarlar oluşturmaktadır.

Bir diğer konu ise icranın kişiler üzerinde maddi imkansızlıklar sebebiyle sorunlar yaratmasıdır. Bir çocuğun yıl içinde 24 kez görülmesinin maddi bedelinin ise ebeveyne 12000₺ gibi son derece yüksek maddi sorumluluk yüklemesi, geliri düşük vatandaşların bu bedelin altından kalkamaması sebebiyle çocuğuyla kişisel bağ kurmasını da  engellemektedir. Birçok mağdurun maddi gücü olmadığı için evladını görememesinin temel kaynağı da budur.

Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu olarak bu sorunun bireyler üzerinden  toplumu, Anne-Baba çatışmasından dolayı çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkilediğini ve zarar verdiğini düşünüyor mevcut sorunun ivedilikle çözüme ulaştırılmasını talep ediyoruz.

Bu hususta ortak velayet uygulamasının son raddeye kadar korunması bu mümkün değil ise tek taraflı velayet paylaşımında çocuğun icra ile görülme şartının ortadan kaldırılarak maddi baskının kişilerin çocuğunu görmeye engel teşkil etmemesinin sağlanması için Devlet tarafından Çocuk Teslim Merkezleri kurulması veya mevcut kamu binaları“Okul, Kreş, sosyal hizmetler müdürlüğü, Çocuk şube, Adliye”gibi yerlerin yapılacak düzenlemeler ile Çocuk teslimine uygun şekle getirilmesini talep ediyoruz.

Etiketler:

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz