Çocuk Haczi Bir İnsanlık Suçudur!

  • 12 Nisan 2019
  • 1.031 kez görüntülendi

Dünyada kendi Vatandaşının haciz edilmesine seyirci kalan tek devlet maalesef bizim devletimizdir.

Hayvan haczinin yasak olduğu ülkemizde eski icra iflas kanunu gereğince kişisel teslimler icra daireleri aracılığıyla sağlanmaktadır .

Velayeti elinde bulunduran ebeveyn öfke hırs ve intikam amacıyla velayeti suiistimal ettiğinde velayeti elinde bulundurmayan taraf çocuğuyla görüşebilmek mahkemenin kendine tanıdığı hakkı alabilmek adına icra dairesine gidip mal haciz tutanağıyla başvuru yapıp haciz işlemiyle çocuğunu görebilmektedir.

İcra dosyası açıldıktan sonra mahkemenin kişisel teslim zamanına atanan görevli icra memuru icra arabası iki polis memuru ve dahi pedagog icra dosyasını açan tarafından ayarlanarak çocuğun bilinen adresine mahkemenin yazdığı saatte gidilir .

Bir parantez açarak burada yaşanan kanun dışılıkları da yazmak isterim. Kanun dışılık diyorum çünkü bunları yaşamış ve dava ile haklı bulunarak bu görevi  yapması gerekenlerin cezalandırılmasını sağlayan ebeveynler olmuştur .Bu sayede icra çocuk görüldüğü anda bir mal gibi alınarak yapılmaktadır.bu insanlık suçu da  yine ebeveynlerin haklı davalarıyla son bulacaktır.

İcra memuru pedagog veya polis memurunun keyfi uygulama hataları şunlardır;

1 – Bu teslimin bir saat öncesi veya bir saat öncesi teslimin yapılmasına engel görülmesi

2 – İcra edilecek aracın dosya açılmasına rağmen icra müdürlüğünce hazır edilmemesi

3 – Memur verilmemesi

4 – Pedagog  polis memuru bulunamaması  icra memurunun icrayı kabul etmemesi

5 – Bulunan icra memuru veya pedagog un durum şart ve psikolojik hal bildirerek teslimi yapmaması

6 – Velayeti elinde bulundurmayan tarafa hakaret küçültme ve taciz

7 – Çocuğun önünde yapılan saldırıları tutanağa yazmaktan imtina etmek

Yukarıda yazdığım icra hali hatalarını çoğaltmak mümkündür .icra memuru ve dairesi mutlak suretle çocuğu bulduğu halde velayeti elinde bulundurmayan hak sahibine teslim etmek zorundadır .

Elbette buradaki en büyük sorun haciz edilecek malın yani insanın çocuğun verilen mahalde bulunmasıdır.

Velayeti suiistimal eden taraf genel anlamıyla bu durumda çocuğu adres bildirmeden başka bir adrese götürür. Bu durumda velayeti teslim almaya çalışan ebeveyn çocuk kaçırma suç duyurusunda bulunur ve maalesef teslim süresi bittiğinde velayet diğer tarafa geçtiği için bu suiistimal çocuk bulunduğu için ortadan kalkar.

Senelerce çocukları kaçırılarak savcılıklara onlarca çocuk kaçırma suç duyurusu yapılmasına rağmen  takipsizlik gören başvuru mevcuttur.

Yani velayeti suiistimal eden taraf hiçbir şartta ceza ve zorlayıcı tedbirle mevcut yasalarda karşılaşmamaktadır .

İşin daha ilginci boşanma sonrası savaşlardaki velayet argümanı günümüzde daha ileri götürülerek cinsel istismar iddialarıyla velayetin tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik davalara konu olmaya başlamıştır.

Özellikle 2000 yıllardan sonra tıp fakültelerinde ve adli kurumlar içindeki bazı üst düzey FETÖ mensubu doktorların özellikle baro çocuk hakları merkezinde çalışan eleman ve sempatizanları aracılığıyla bu tür suçlamalarla kişileri hukuki suikastlara mahkum ettikleri tespit edilmiştir.Fakat özellikle barolardaki yuvalanmalar halen temizlenmemiştir.

Velayetin kaldırılmasını velayetin suiistimal edilmesi velayetin teslim edilmemesi çocuğa yapılan duygusal istismardır. çocuğun beyni yıkanarak çocuğun silah olarak kullanılmasıdır .

İşte bunun adı Ebeveyne Yabancılaşma Sendromudur.

 Çocuk tesliminin silah olmaktan çıkarılması olayın çözümüdür öncelikle icra ile çocuğun bağının koparılması çocuk teslim noktalarının kurulması ilk tedbirdir ortak velayet kalıcı çözümdür.Ama her şeyin ötesinde devletimizin aile ve çalışma bakanlığı aracılığıyla tüm boşanma süreci ve sonrasını gözlemleyecek tedbir alacak teşkilat yapısını kurması ve yaşananları fark etmesi acilen zaruridir.

Dr Erkut Erdoğan

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz