Nafakayı Devlete Veriyor!

  • 12 Nisan 2019
  • 1.058 kez görüntülendi

Milli Gazete bugünkü sayısında, toplumun kanayan yarası olan Süresiz Nafakasorununu farklı bir açıdan gündemine taşıdı. Milli Gazete’nin haberine göre;

Türkiye’de boşanan çift sayısı her yıl yükseliş gösteriyor. Süresiz nafaka ve velayet kavgaları, dağılan ailelerin başlıca sorunları halinde… Gözler TBMM’deki nafaka yasası çalışmalarına çevrildi.

Avrupa Birliği hayalleri ile şekillendirilen toplum gün geçtikçe çatırdamaya devam ediyor. Toplumun en temel yapı taşı olan aile ucu açık yasalar nedeniyle yok oluyor. Türkiye’de ailenin dağılmasını önleyen hiçbir kanun bulunmuyor. Birçok yasa, ailenin dağılmasından sonrasını planlamakla yetiniyor. Süresiz nafaka cezaları ve velayet kavgaları, dağılan ailelerin başlıca sorunları haline geliyor. TÜİK verilerine göre Türkiye’de boşanan çift sayısı 2017 yılında 128 bin 411 iken, 2018 yılında yüzde 10,9 artışla 142 bin 448’e yükseldi. Türkiye’de boşanan çift sayısı her yıl yükseliş gösterirken gözler TBMM’deki nafaka yasası çalışmalarına çevrildi.

BİNLERCE ÇOCUK, ANNE VE BABADAN UZAK!

Türkiye’nin en büyük sosyal sorunlarından birisi haline gelen süresiz nafaka cezası, mağduriyetlerin giderek artmasına yol açtı. Açılan davalar ile birçok baba boşanmanın bedelini süresiz nafaka cezaları ile ödemek zorunda bırakıldı. Boşanmanın en acı faturası ise anne ve baba şefkatinden mahrum kalan çocuklara kesildi. Boşanan anne veya baba tarafından birçok nedenle bakılamayan çocuklar, devlet tarafından koruma altına alınıyor. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 2018 yılı istatistiklerine göre 14 bin 214 çocuk, anne ve baba şefkatinden uzak devletin kurumlarında yaşamına devam ediyor.

NAFAKAYI ANNEYE DEĞİL, DEVLETE VERİYOR!

Öte yandan koruma altına alınan çocuklar için kurumlar, Türk Medeni Kanunu’nun 366. maddesi ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu’nun 30. maddesine göre ‘Yardım Nafakası’ adı altında velayet sahiplerinden bakılan çocukların masrafları için nafaka talep edebiliyor. Açılan davalar ile boşanan kadın veya erkek bir kez daha mağdur ediliyor. 2010 yılında eşinden ayrılan baba İ.E., açılan dava sonucunda çocuklarının velayetini aldı. Ancak çocuklar, baba İ.E.’nin bakamadığı gerekçesi ile devlet tarafından alınarak Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne verildi. Çocukların her türlü bakımını üstlenen kurum, yıllar sonra baba İ.E. ve anne S.A.’ya ‘Yardım Nafakası’ davası açtı.

ÇOCUKLARI ELİNDEN ALINAN  BABAYA BİR DARBE DAHA!

Düzenli bir işi olmadığı gerekçesi ile çocukları elinden alınan baba İ.E.’ye bir darbe daha vuruldu. İ.E., “2010 yılında eşimle boşandık. Velayet davası sonucunda 3 çocuğumun velayetini aldım. Vekil imamlık yaptığım sırada kadro hayalim 2013 yılında çıkarılan torba yasa ile son buldu. Kırık bacağımdan dolayı hastanede yattığım sırada işsiz kaldım. Çocuklarıma bakamadığım için devlet koruma altına aldı. 2017 yılında Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından şahsıma ve eski eşime ‘Yardım Nafakası’ davası açıldığını öğrendim. Şu anda hiçbir iş garantisi olmayan vekil imamlık görevine, asgari ücret karşılığında devam ediyorum. Maaşımın 3’te biri haciz edilmiş durumda. İşten atılsam dahi bu ücreti ödemek zorunda bırakılıyorum. İtiraz hakkım dahi elimden alındı. Bu dava sadece bana açılmıyor. Devlet, yetiştirme yurdundaki çocukların yakınlarına, ailelerine yaptığı masrafları geri almak için ‘Yardım Nafakası’ davası adı altında haciz ediyor” diye konuştu.

Kaynak: Milli Gazete

Etiketler:

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz