Manşetlerde Süresiz Nafaka!

  • 16 Nisan 2019
  • 570 kez görüntülendi

Türkiye’de aile kurumunun emanet edildiği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, süresiz nafaka mağdurlarının çağrısına kulak tıkamaya devam ediyor. Süresiz nafakadan dolayı kurulan birçok platformun randevu taleplerine cevap dahi vermeyen Bakanlığın, süresiz nafakanın kaldırılması dışında her türlü alanda faaliyet gösteren dernek ve vakıfların heyetlerini bakanlıkta misafir etmesi nafaka mağdurlarını kızdırdı.

Türkiye’de aile kurumunun emanet edildiği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, süresiz nafaka mağdurlarını dinlemek yerine, aileyi dinamitleyen feminist derneklerini dikkate alması tepki çekiyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın mağdurları dinlememesi ile ilgili Akit’e açıklamalarda bulunan Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu kurucuları İlhan Ergincan ve Mesut Arabul, “Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu olarak resmi kanallar ile defalarca Aile Bakanlığı’ndan randevu talebimiz olmasına rağmen olumlu dönüş olmamıştır. Gündem yoğunluğundan dolayı randevu taleplerimiz olumsuz sonuçlandığını düşünüyorduk. Fakat yakın tarihde, önce Kadem’i İstanbul’da ziyaret eden Bakan Zehra Zümrüt sonrasında da Hazar Derneğini makamında kabul etmiştir. Gündem yoğunluğundan değil konunun asıl mağdurlarının görülmek istenmediği açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. Aile Bakanlığı konunun muhatapları yerine, nafaka konusunda süre getirilmesine karşı tutum sergileyen feminist dernekleri muhatap alması, tarafını belli etmiştir” diye konuştular.

“Feminist derneklerin etkisinde mi kalıyor?”

İlhan Ergincan ve Mesut Arabul, “Süresiz nafakaya adil süre getirilmesi ve çocuk haczinin sonlandırılması ile ilgili kanunların Aile Bakanlığı tarafından neden geciktirildiği açıkça ortaya çıkmıştır. Aile Bakanlığı feminist derneklerinin etkisinde kalıp süresiz nafaka ve çocuk haczi konusunda taraflı bir tutum sergilemektedir. Hazar Derneği, bazı baroların ve feminist derneklerinin mağdurları dinlemeden yapmış oldukları sempozyumdaki sonuç önerileri kabul edilebilir değildir” ifadelerini kullandı.

“Aile Bakanlığı’na soruyoruz”

Aile Bakanı Sayın Zehra Zümrüt’e soruyoruz” diyen İlhan Ergincan ve Mesut Arabul, “Konunun muhatapları mağdurlar dinlenmeden ne kadar adil bir yasa çıkarılır? Mağdurları temsilen bizleri dinlemekten neden kaçınmaktasınız? Gerçek mağdurları dinlediğinizde sadece kısa süreli evlilikler için kanun çıkarma oyunu bozulacak, bizleri dinlememe sebebiniz bundan dolayı mıdır? Aile bakanlığına çağrımızdır:

Derhal mağdurlara takındığınız olumsuz tavırları bir kenara bırakın ve bizlere randevu vererek çözüm önerilerimizi dinleyin. Bizler feminist dernekler gibi sadece kadın odaklı bakan, aileyi yıkmaya çalışan bu uğurda çalışan platform değiliz. Bizler insan odaklı bakan ve her iki tarafı mağdur etmeyecek çözüm önerileri olan ve Aile Yıkım Projesine karşı duran, durmaya da devam edecek Süresiz Nafaka Mağdurları Platformuyuz. Ayrıca bizim gibi birçok derneğe randevu verilmiyor. Örneğin Dağılmış Aileler ve Çocuk Hakları Derneği, Babalar ve Çocuklar Derneği” görüşünü dile getirdi.

Kaynak: Yeni Akit

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz