Süresiz Nafaka Engel Tanımıyor!

  • 17 Nisan 2019
  • 337 kez görüntülendi

Akit Gazetesi yazarı Faruk Arslan bugünkü yazısında, ‘Ama haliyle 10 yıldır nafaka ödüyor’ başlığı ile süresiz nafaka mağdurlarından Antalya’da yüzde 100 görme engelli olarak hayatını sürdüren Abdullah Aksoy’un haberini yayımladı.

Habere göre; yüzde 100 görme engelli olarak hayatını sürdüren Abdullah Aksoy, 1 yıl evli kaldığı eşine tam 10 yıldır nafaka ödüyor.

Ama haliyle 10 yıldır nafaka ödüyor

Müebbet nafakanın toplumda yol açtığı travma devam ediyor. Boşanan çiftlerin yeniden evlenmesinin önüne geçen ve erkek tarafını ölümüne borca mahkûm eden süresiz nafaka garabeti, görme engelli vatandaşları dahi vuruyor. Antalya’da yüzde 100 görme engelli olarak hayatını sürdüren Abdullah Aksoy, 1 yıl evli kaldığı eşine tam 10 yıldır nafaka ödüyor.

Ömür kelepçesi süresiz nafaka

Adalet Bakanlığı’nın çözümü için seferberlik başlattığı, Aile Bakanlığı’nın ise pasif kaldığı süresiz nafaka sorununun bir ‘ömür kelepçesi’ olarak hayatına girdiği Abdullah Aksoy, Akit’e yaptığı açıklamalarda, hukuk garabetini gözler önüne serdi. 2008’de Nurcan Güzel’le yuva kurduğunu, şiddetli geçimsizlik dolayısıyla 2009’da boşandıklarını belirten Abdullah Aksoy, 10 senedir aralıksız olarak nafaka ödemek zorunda bırakıldığını ifade etti. 2009’dan beri tüm nafaka bedelini eksiksiz ödemesine rağmen bir de icra şokuyla karşılaşan Aksoy’un, görme engelli olarak zorlukla kazandığı maaşına “Nafakayı her ay 9 lira eksik yatırmışsın” denilerek icra konuldu. İkinci kez evlenerek yuva kurduğunu ancak hem eşinin hem de 5 yaşındaki çocuğunun rızkını eski eşine nafaka olarak yatırdığını ifade eden Aksoy, “Bu zulüm artık bitsin” diyor.

1 yıl süren evliliğe 10 yıldır nafaka

Abdullah Aksoy, “Ben yüzde 100 görme engelliyim. 2000 yılından beri tamamen görme yetimi kaybettim. 2008 yılının Ocak ayında evlenerek yuva kurdum. 2009 Mart ayında ise şiddetli geçimsizlik dolayısıyla anlaşmalı olarak protokol yaparak boşanma kararı aldık. Tabii neyin nasıl olduğunu bilmediğimiz için ‘protokol yeterli olur’ diye düşündük. Bu arada tedbir nafakası ödemesi başlamıştı, ben her ay tedbir nafakası ödüyordum” dedi. Görme engelli Aksoy, “Her ay elden icra dosyasının hesabına günü gününe yatırdım. Bu arada ikinci kez evlenerek yuva kurdum ve bir de çocuğum oldu. Ben yüzde 100 görme engelli olarak bu şartlar altında çalışıp çocuğumun ve eşimin rızkını sadece 1 yıl evli kaldığım bir kadına 10 yıldır ödüyorum” diye konuştu. Nafakanın süresiz olmaması gerektiğini vurgulayan Aksoy, “Her ay hem ev taksidi ödeyen, hem de 5 yaşındaki çocuğumun  kreş masrafını yüklenen, yüzde 55 görme engelli eşimin ve evimin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan ben, bu ay 1.200 liramı nafaka yüzünden kaybettim” şeklinde konuştu. Yuva kuran her vatandaşa nafaka mağduriyeti yaşatılabildiğini ifade eden Aksoy, “Nafaka mağduru yok diyen bize baksın. Canlı örneğiyim. Yüzde 100 görme engelli olmama rağmen on yıldır nafaka ödüyorum” dedi.

Kayna: Yeni Akit

Haber: Faruk Arslan/İstanbul

Tarih: 17/04/2019

Etiketler:

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz