Velayet Zulmü Devam Ediyor!

  • 26 Nisan 2019
  • 563 kez görüntülendi

Öğretmen babaya velayet zulmü

Süresiz nafaka zulmü gibi, velayet zulmü de toplumun vicdınını derinden yaralıyor. 28 yıllık öğretmen baba, velayeti annesinde olan çocuğunun okul durumu ile ilgili bilgi almak istediğinde kendisine, “Söz konusu öğrencinin velayeti tarafınızda olmadığından dolayı herhangi bir bilgi verememekteyiz” cevabıyla karşılaştı. Olaya tepki gösteren baba Abdülkadir Gök, “Bir baba eşinden boşanabilir ama evladından boşanmıyor. Babalar sigorta poliçesi olarak görülmemeli. Öncelik çocuğun yüksek menfaatleri olmalı” dedi.

Aile birliğini bozan nafaka, çocuk haczi ve velayet konularında toplum vicdanını derinden yaralayan olaylar yaşanmaya devam ederken, velayeti anneye verilen çocuğu hakkında okuldan bilgi almak isteyen baba Abdülkadir Gök’e verilen cevap tepkiye neden oldu.

Yargıtay 2’inci Hukuk Dairesi’nin “Velayet
kendisine verilmeyen baba ya da annenin çocuğun okulda eğitim durumu hakkında ziyaret ve bilgi edinme hakkı vardır” şeklindeki içtihadına rağmen çocuğu hakkında okuldan bilgi alması engellenen 28 yıllık öğretmen baba Abdülkadir Gök, kendisine verilen “Öğrencinin velayeti, tarafınızda olmadığından dolayı herhangi bir bilgi verememekteyiz” şeklinde cevabın ardından okuldan ayrılmak zorunda kaldı.

“BİR BABA EVLADI İÇİN SİGORTA POLİÇESİ OLARAK GÖRÜLMEMELİ”

Türkiye’de benim durumumda olan onbinlerce baba eli kolu bağlı bir şekilde babalık görevini yapamadan ve velayet sömürüsü nedeniyle çocuğu göz göre göre heba olmaktadır” diyen Gök, Akit’e yaptığı açıklamada, “Bu hukuk garabeti mi yoksa bilinçli bir feminizm hareketinden dolayı mı evlatlarımıza sahip çıkamıyoruz? Bir baba eşinden boşanabilir ama evladından boşanmıyor. Bir baba evladı için sigorta poliçesi olarak görülmemeli. Boşanan kadın çocuğu bir şantaj ve rant aracı olarak görmektedir. Buna hukuk engeldir ama uygulama yok. Kadın çocuğu istediği gibi bir şantaj aracı olarak görebiliyor. Burada önemli olan çocuğun yüksek menfaatidir” ifadelerini kullandı.

“VELAYET SIKINTILARI RESMİ KURUMLAR ELİYLE PERÇİNLENMEMELİ”

Çocuğun bir ebeveyn tarafından diğer ebeveyne karşı bilinçli ve programlı bir şekilde yabancılaştırılmasının, çocukların velayet konusunda sıkça görülen bir durum olduğunu belirten baba Gök, bu durumun bir de resmi kurumlar eliyle perçinlenmemesi için gerekli adımların atılması gerektiğini belirterek, “Modernleşmeyle beraber hukuki garabetler de yaşanıyor. Kadını koruyalım derken çocuk fiziksel, zihinsel ve duygusal anlamda heba oluyor. Baba ocağından ayrı çocuklar özgüven konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için babalar tarafından yapılan bu gibi girişimler engellenmemeli” dedi.

Kaynak: Yeni Akit

Haber : Ömer Faruk Şahin/Ankara

Tarih : 26/04/2019

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz