Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu’ndan Merakla Beklenen Açıklama Geldi!

  • 29 Nisan 2019
  • 1.647 kez görüntülendi

Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu kurucuları İlhan Ergincan ve Mesut Arabul, Akit gazetesinin yapmış olduğu ısrarlı haberler sonucu Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından makamında görüşmek üzere davet edilmiştir. İlhan Ergincan ve Mesut Arabul, Aile bakanımız ile makamında 2, 5 saate yakın toplantı gerçekleştirmişlerdir. Toplantıda Süresiz nafaka, çocuk haczi konularında sunum yapan İlhan Ergincan ve Mesut Arabul çözüm önerilerini de dile getirmişlerdir.

Toplantıya Aile bakanına mağdurlar somut adım ne zaman atılacak diye merak ediyor sorusu ile başlayan İlhan Ergincan, kanunun çıkmasında yaşanan gecikmenin seçimlerde Ak Partiye oy kaybına neden olduğunu belirtmiş. Başkanlık seçimleri öncesi çıkması beklenen süresiz nafaka ve çocuk haczinin sonlandırılması ile ilgili kanunun, başkanlık seçimleri sonrasına bırakıldığı, başkanlık seçimi sonrası açıklanan 100 günlük eylem planı ile umutları yeniden yeşertmiş, fakat 100 günlük sürecin geçmesine rağmen somut adımların atılmaması hükümetimize olan güvenin kaybına neden olduğunu dile getirmiştir.

– Sayın Bakanımız oy kaybı konusunda hak vermiştir. Cumhurbaşkanımızın sözünün muhakkak yerine getirileceğini dile getirmiştir.

Bakanımıza kanunun gecikmesindeki sorunun kendisinin olduğunu düşündüklerini belirten İlhan Ergincan yaşanan gecikmenin nedenlerini sormuştur.

– Sayın Bakanımız Ankara’da yapılan çalış taydan sonra sürecin birden kesildiğini ve bir orta yol bulunmadığını belirtmiştir. Çalıştayda kısa süreli evliliklerde en az 2 yıl, uzun süreli evliliklerde evlilik süresine göre belirlenmesi (10 yıla 10 yıl) ve içtihat ile çözülür sonucunun çıktığını belirtmiştir. Bakanımıza kendi görüşü sorulmuş ve cevaben kendisinin de çalıştayda çıkan sonucu savunduğu cevabı alınmıştır.

Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu kurucuları İlhan Ergincan ve Mesut Arabul evlilik süresi kadar nafaka sistemine itiraz edip, bu şekilde çıkacak yasanın kabul edilebilir olmadığını dile getirmişlerdir.

Tedbir nafakasının yoksulluk nafakasına dahil edilmesi gerektiğini belirten Mesut Arabul, tazyik hapsinin kaldırılmasını ve ödeme gücü olmayan mağdurların hapis yatmasının adil olmadığını dile getirmişlerdir.

– Sayın Bakanımız tedbir nafakasının bir bölümünün yoksulluk nafakasına dahil edilebileceğini ve tazyik hapsi sorununa ise belirlenecek toplu nafaka miktarını Devlet ödeyip, tahsilini nafaka sorumlusundan taksitle yapacaktır. Bu şekilde tazyik hapsi ortadan kaldırılacaktır. İşsiz olanların ise işe girene kadar taksiti dondurulabilecektir.

Mesut Arabul Evlilik fonu ve Aile sigortası önerilerimizi anlatmıştır. Evlilik öncesi toplanacak fonun nafaka süresi bitiminde mağduriyeti devam eden tarafa verilmesi önerisini dinleyen bakanımız.

Fondan yapılacak ödemenin suistimalleri doğurabileceğini belirtmiştir. Bu teklifimize sıcak bakmamıştır.

Mesut Arabul Bakanımıza mahkemede kadının iş istihdamına katılma arzusunun sorgulanması gerektiği önerisini sunmuştur.

– Sayın Bakanımız da mahkemeler tarafından her iki tarafında iş istihdamına katılıp katılmaması gerekçelerinin sorgulanabileceğini belirtmiştir.

İlhan Ergincan çocuk haczinin Ülkemiz için utanç verici olduğunu belirtmiş ve bir yazılı karar ile çocuk haczinin kaldırılması kolay iken yapılmamasının tüm mağdurlar tarafından üzüntü ile karşılandığını, çözümü basit ve önemli bir konunun bile çözülememesinin izahı olamayacağını belirtmiştir.

– Sayın Bakanımız da Ekonomi Bakanının çocuk haczi tutarlarının bütçeden ödenmesini kabul ettiğini, fakat bu konuda da somut adım atılmadığını belirtmiştir.

İlhan Ergincan Sıla konusunda Aile Bakanımızın müdahil olmasının yanlışlığını dile getirmiş ve Sıla’ya şiddet sonrası araması ile ilgili nafaka konusundaki mağdurlar ve tazyik hapsi yatacağım korkusu ile intihar eden mağdurlarımızı arayıp aramadığını sormuştur.

– Sayın Bakanımız sadece Sıla konusunda değil, evli olsun olmasın kadına yapılan tüm şiddetlerin ve çocuk istismarı davalarının kanunen müdahil olma zorunluluğu olduğunu belirtmiştir. Müdahil olmak bir taraf lehine durmak değildir şeklinde dile getirmiştir.

Bakanımızın konunun gerçek mağdurlarını geçte olsa davet etmesinin memnuniyetimizi dile getirip, samimi ve içten karşılaması için teşekkürlerimizi sunduk.

Aile bakanımız ile birlikte diyalog halinde kalmaya devam edeceğimiz sözünü aldık ve ayrıca brifing dosyamız ve raporlarımızı Bakanımıza sunacağız kendisi Bakanlar Kurulunda sunum yapma sözü vermiştir.

Artık bizleri muhatap alma ve diyalog kurma sırası Adalet Bakanımızdadır.

Daha önce de danışmanlarına randevu talebimizi iletmiş fakat yoğunluğu sebebi ile olumlu dönüş alamamıştık. Randevumuzu bir kez daha yineliyoruz.

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. AHMET YAPAN dedi ki:

    Boşanmalar çoğaldı. Aile yok oluşa doğru gidiyor. Zina serbest. Süresiz nafaka ve boşanma sonrası tazminat ,kadın beyaninin esas alınması boşanmalari tetikliyor. Kadem gibi devlet kuruluşlar sözde kadın haklariyla devlet eliyle boşanmalara çanak tutuyor. Hükümete destek veren boşanmış insan vakıf ve platformları halen süreli nafaka yasası beklemektedir.

Yorum Yaz