Tüm Ücretleri Ödedi ama Çocuğunu Göstermediler

  • 30 Nisan 2019
  • 404 kez görüntülendi

Çocuğunu görmek isteyen aile fertlerine yaşatılan çocuk haczi utancının işgüzar memurlarca rant kapısına dönüştürüldüğü belirlendi. Evlatlarını icra memurları vasıtasıyla “haczederek” görebilen babalara, “ATGV otomobiliyle gidilecek, onun parasını da ödeyeceksin” dayatması yaptığı öğrenildi.

Niğde İcra Dairesi’nin bizzat kendisine ATGVzulmünü uyguladığını kaydeden Çocuk Hakları Derneği Başkanı Ali Selman Işık, “6 Nisan’da çocuğumu görmek için öncesinden icra dairesine gerekli harçlar ile birlikte pedagog bedelini ödedim. Cumartesi günü saat 09.30’da Niğde Adliyesi önünde icra infaz memuru, kolluk kuvveti ve pedagog ile buluştuk. İcra infaz memuru ATGV aracına tarafımı zorladı. Normal taksi ile 10 TL’ye gidilen bir yere 30 TL yazdıkları gibi, bu vakıf aracı, bekleme süresine de ücret yazıyor. Bu ücretler her seferinde 100 TL’yi bile aşıyor. İnfaz memuru, keyfi talebim olmamasına rağmen çocuk teslimini gerçekleştirmedi” dedi.

Vakıflar Müdürlüğü’nün 10.11.2014 tarih ve 2004/23 sayılı mevzuatının 4 ve 9 maddeleri gereği kamu kuruluşları, vatandaşları vakıf aracına yönlendiremiyor. Bununla birlikte vakıfların, vatandaşa hizmet verse dahi hiçbir şekilde ücret alamayacağı bildiriliyor. Adalet Bakanlığı “Ebeveynler ATGV aracına zorlanamaz” diyor. İzmir 9. İcra Hukuk Mahkemesi’nin de, Adalet Bakanlığı’nın tavrı yönünde “ATGV dayatılamaz” şeklinde kararı bulunuyor.

Kaynak: YeniAkit

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz