Prof.Dr. Fendoğlu: Ömür boyu nafaka ödenmesi hukuka aykırı!

  • 7 Mayıs 2019
  • 264 kez görüntülendi

Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, “Ömür boyu nafaka ödenmesi hukuka, adalete, hakkaniyete ve nispet ilkelerine aykırıdır.”

Prof.Dr. Fendoğlu: Ömür boyu nafaka ödenmesi hukuka aykırı

Süresiz nafaka bütün aile fertlerini mağdur ediyor!

Adalet Bakanlığı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ‘nafaka ödeme sistemi’nde değişiklik öngören çalışması devam ederken, MHP’nin ‘nafakanın 5 yılla sınırlanması’ ile ilgili kanun teklifine kamuoyundan yoğun destek geliyor. 

Süresiz nafakanın mağdurunun sadece nafaka yükümlüsü eşin olmadığını, yeniden evlenmesi ve çocuk sahibi olması hâlinde, ikinci eşler ve ondan olan çocukların da etkilenerek mağdur edildiklerini belirten Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, “Bu sorunun en adil ve herkesçe kabul edilebilir bir çözüme kavuşturulabilmesi gerekir. Ömür boyu nafaka ödenmesi hukuka, adalete, hakkaniyete ve nispet ilkelerine aykırıdır. Toplumun bu anlamda bir tepkisi var zaten. Bu konu hakkında düzenleme yapılmasında bir yarar görüyorum.” dedi.

“Halkın geleneklerine, düşüncesine değer veren bir çalışma olmalı”

Uzun yıllardır boşanmış erkeklerin hayatını kabusa çeviren süresiz nafaka zulmünün TBMM’nin gündemine getirilerek sorunun çözümünün önemine dikkat çeken Prof. Dr. Fendoğlu, “Türkiye, 1983’ten sonra halkın değerlerine önem veren bir hukuka doğru yönelme içerisinde. 1983’ten sonra bunu hukukun her alanında görüyoruz. Halkın geleneklerine, örf-adetlerine, düşüncesine değer veren bir çalışma içerisinde olunmalıdır.” şeklinde konuştu. 

“Kanun toplumu formatlayıcı olamaz”

Toplumun çoğunluğunun manevi değerlerine uygun yasaların yapılmasında büyük fayda olduğunu belirten Fendoğlu, şöyle konuştu:

“Çağdaş dünya da bunun peşindedir. Yani halk neyi istiyorsa mutlak bunun olması konusunda bir eğilim var. 1983’ten beri gelen bu eğilim sürdürülmelidir. Aksi takdirde kanun toplumu formatlayıcı olamaz. Kanunlarla topluma bir şey benimsetilemez. Kanunlar bir elbise gibi topluma giydirilemez. Toplumun gelenekleri, örf-adetleri, düşünceleri son derece önemlidir. Hukukta buna uymak durumundadır. Nitekim tüm çağdaş ülkeler artık bu durumdadır.”

Kaynak : Yeni Akit

Haber : Ankara –  Murathan Seyitoğlu

Tarih : 06/05/2019

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz