Kapılar Babalara Kapanıyor!!

  • 9 Mayıs 2019
  • 580 kez görüntülendi

Velayeti anneye verilen çocukları için endişelenen babaların durumu acınacak hale geldi. Hastaneye yatırılan çocuğu hakkında belge isteyen babaya hastane tarafından, “Hasta hakları ve hasta mahremiyet ilkesi” gerekçe gösterilerek hiçbir bilgi ve belge verilmedi.

Aile birliğini bozan nafaka, çocuk haczi ve velayet konularında toplum vicdanını yaralayan olaylara bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz hafta velayeti anneye verilen çocuğu hakkında okuldan bilgi almak isteyen babaya okul müdürü tarafından, “Söz konusu öğrencinin velayeti tarafınızda olmadığından dolayı herhangi bir bilgi verememekteyiz” şeklinde yazılı bir cevap verilirken, aynı durum bu sefer de bir hastanede yaşandı.

ÇOCUĞUNUZ HAKKINDA BELGE VEREMEYİZ

Vücudunda gerçekleşen yanık sebebiyle hastaneye yatırılan çoçuğunun hastane kayıtlarını isteyen babaya hastane tarafından, “Hasta hakları ve hasta mahremiyet ilkesi” gerekçe gösterilerek hiçbir bilgi ve belge verilmedi. Anne ve baba arasında boşanma davası devam ederken çocuğunun bakımı konusunda endişeli olan ve vücudundaki yanıklar sebebiyle hastanede tedavi gördüğünü bilen baba, velayet davasında mahkemeye sunmak amacıyla hastaneden bilgi ve belge talep etmesine rağmen olumsuz cevap aldı.

KAPILAR BABALARA KAPANIYOR

Yargıtay içtihadında velayeti kendisinde olmasa bile çocukları hakkında açıkça bilgi edinme hakları olduğu belirtilmesine rağmen kendi çocukları hakkında bilgi ve belge edinmek amacıyla başvurdukları resmi kurumların kapıları yüzlerine kapanan babaların, boşanma sürecinde çocukları ile aralarına giren mesafenin okullar ve hastaneler eliyle perçinlemesi ise tepki çekiyor. Boşanma davasının ardından gelen velayet sürecinde yaşanan olumsuzluklar ve çocuk haczi gibi uygulamalar nedeniyle özellikle babaları ile aralarına mesafe giren çocukların, tüm bu süreçlere ek olarak resmi kurumlar tarafından kanuni içtihatlara dayanmayan uygulamalara maruz bırakılması aile yapısında oluşan çatlağı daha da derinleştiriyor.

Kaynak : Yeni Akit

Haber : Ömer Faruk Şahin/Ankara

Tarih : 09/05/2019

Etiketler:

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz