İcra Parası Yoksa, Çocuklar da Yok!

  • 13 Mayıs 2019
  • 416 kez görüntülendi

Boşanma sonrası çocukların icra yoluyla haczedilmesi dramı, birinci yüz günlük eylem planında yer almasına rağmen halen çözüme kavuşmuş değil. Zulüm devam ediyor!

İcra parası yoksa çocuklar da yok!

İzmir’de yaşayan İbrahim Gülay, çocuklarını görebilmek için gereken icra parasını ödeyemediği için 1 yıldır iki çocuğunu göremiyor. Gülay çifti 4 yıl önce ayrılık kararı aldı. Beyza Nur ve Sena Nur isimli iki çocuğun velayeti anneye verildi.

2 haftada bir yasal olarak çocuklarını görmeye hakkı olan Gülay’a eski eşi çocukları göstermiyor. Çocuk haczine başvuran Gülay her ay 700 lira ödeyerek kızlarını görebildi. Son bir yıldır maddi gücünün buna yetmediğini belirten Gülay, Çocuklarıma hasret kaldım. Burnumda tütüyorlar. Yokluklarında fotoğraflarını öpüp kokluyorum. Fotoğraflarıyla uyuyorum. 1.200 lira nafaka ödüyorum. Bir de her ay 700 lira çocuklarımı görebilmek için icraya para veriyordum. Gemilerde çalışan orta gelirli biriyim artık buna maddi gücüm yetmiyor. Yasaların değişmesini istiyoruz” diye konuştu.

ARTIK ÖDEYEMİYORUM 

Bornova’da yaşayan İbrahim Gülay ve Elif Çakal 2002’de evlendi. 12 yıl evli kalan çiftin Beyza Nur (16) ve Sena Nur (9) isminde iki kız çocukları dünyaya geldi. 2014’te boşanan çiftin çocuklarının velayeti anne Çakal’a verildi. Baba Gülay’a ise iki haftada bir görme hakkı tanındı. Fakat Çakal çocukları babalarına göstermemeye başladı. Birçok defa çocuklarını haciz yoluyla gören Gülay, işlemler için ayda 700 lira ödemek durumunda kaldı. 1.200 lira nafakanın dışında bu ücreti ödemenin zorlaştığını belirten Gülay, “Çocuklarımı görmek hakkım, bunun için neden para ödemek zorundayım” diye isyan etti.

‘SESLERİNİ BİLE ÖZLEDİM’ 

Telefonla iletişim kurabilmek için yeni bir numara ve telefon alarak kızı Beyza Nur’a verdiğini söyleyen Gülay, “Fakat anneleri onu bile çok gördü. Bir süre sonra numaraya ulaşamadım. Yavrularımın sesini bile duyamıyorum. Koca bir yıl boyunca onlardan uzakta kaldım. Bağrıma taş basıyorum. Günlerim onları düşünmekle geçiyor. Çocuklarımla birlikte vakit geçirmek her baba gibi benim de hakkım” dedi.

ADALETE GÜVENİYORUM 

Türk adaletine güvendiğini dile getiren Gülay, “Sizin aracılığınızla sesimizi bir daha duyuralım. Çocuklarına hasret kalan her anne baba için konuyla ilgili hazırlanan tasarının kanunlaşmasını istiyoruz. Çocuklarımızı bir gün görebilmek için bir sürü olay yaşıyoruz. Çocukların psikolojisi de kötü etkileniyor. Artık mücadele edecek gücümüz kalmadı” diye konuştu.

“İCRA İLE TESLİME SON VERİLECEK”

Konuyla ilgili bilgi veren Avukat Elmas Gündoğdu, “Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulu’nda görüşülen Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Kanun Tasarısı ile boşanmış çiftlerin çocuklarının icra dairesi aracılığıyla teslimine son verilecek. Boşanma gerçekleştiğinde çocukla ilişki kurulması icra dairesi marifetiyle gerçekleşirken yeni düzenlemeyle çocuk teslim merkezleri kurulacak. Çocuğu göstermemek, velayetin değiştirilme sebebi olacak, çocuğu göstermeyen taraf eğer nafaka alacaklısı ise geçici olarak nafakası kesilecek. Eğer göstermeyen taraf ısrar ederse, hapsen tazyik edilecek” dedi.

BAKAN ABDÜLHAMIT GÜL: ÇALIŞIYORUZ

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, çocuk tesliminin icra daireleri aracılığıyla yapılmasıyla ilgili, bu konuda Çalışma ve Aile Bakanlığı ile bir çalışmaları bulunduğunu ancak araya seçimlerin girdiğini belirterek, “Baba ya da annenin, mahkeme kararıyla diyelim haftanın bir günü çocuğunu görme hakkı var. Bu hakkı karşı taraf vermeyince elbette bir şekilde bir otorite çocukla teması sağlayacak” ifadesini kullandı.

Gül, “Şu anki uygulamada anne baba karşı taraf çocuğu göstermeyince 600-700 lira bir meblağı icraya ödüyor, çocuğunu görmeye gidiyor. Biz diyoruz ki ‘çocuğun gösterilmemesi halinde bu ücreti almayalım.’ Maliye Bakanlığımızla da görüştük. Bu konuda 1930’lardan beri uygulanan bu sisteme son vererek, ‘para ödeyerek çocuğunu görme’ usulünden vazgeçelim. Daha insanca bir yol belirleyeceğiz” dedi.

‘YASAL DÜZENLEMELER SORUNUMUZU ÇÖZER’

Mağdur babaların sorunlarını dile getiren İzmir’de kurulu Babasız Bırakılan Çocuklar, Çocuksuz Babalar Derneği Başkanı İbrahim Akoy, “Yasal düzenlemelerle sorunlarımızın çözümünü bekliyoruz. Mağdur olan her babanın yanında yer aldık. İbrahim Bey’le benzer durumları ben de birçok defa yaşadım. Durumun zorluğunu anlayabiliyorum” diye konuştu.

Kaynak : Yeni Asır

Haber : Nida ALADAĞ

Tarih : 2/12/2018

Etiketler:

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz