MHP’den Barolar Birliğine Tepki

  • 17 Mayıs 2019
  • 958 kez görüntülendi

Yeni Akit – Mehmet ÖZMEN

MHP’nin süresiz nafakanın sınırlandırılmasına yönelik yasa teklifini hazırlayan Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Türkiye Barolar Birliği’nin “Yoksulluk nafakasında yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç yoktur.” açıklamasını eleştirdi ve “Çözüm üretmemiz lazım. Yani değişiklik yapmayalım, böyle devam etsin demek bence bir çözüm değil ve sorunu çözmüyor.” dedi.

Metin Feyzioğlu’nun başkanlığındaki Türkiye Barolar Birliği’nden yapılan “Yoksulluk nafakasında yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç yoktur.” açıklamasına bir tepki de MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan’dan geldi. Yeniakit.com.tr’ye konuşan Aycan, “Mevcut nafaka yasasıyla hem kadın ve hem de erkek mağdur oluyor. Bu konuda kesinlikle yeni bir düzenleme yapılmalıdır.” dedi.

“Sorun daha da katlanarak gidiyor”

Türkiye Barolar Birliği’nin açıklamasını hak ve adalet bakımından doğru bulmadığını belirten Aycan, şöyle konuştu:

Elbette kadının mağduriyeti devam ediyorsa biz de ‘bu mağduriyet devam etsin’ diyemeyiz. Ama ortada nafaka ödeyenlerin de mağdur olduğu bir durum var. Bu mağduriyetleri giderecek bir çözüm bulmamız gerekiyor. Yoksulluk kadın içinde geçerli, erkek için de geçerli. İşsizlik erkek için de geçerli kadın için de geçerli. O zaman nafaka hükmedilen erkek nafakayı ödeyemiyorsa, işsizse ne olacak? Bu işsizliği nedeniyle ödeyemediği durumlarda her bir ay için 3 ay hapis cezası alıyor. Bu bir sorun değil mi, mağduriyet yok mu? O zaman nasıl yapacağız. Bununla ilgili bir düzenleme yapmayalım diyerek bu sorunu ötelemenin bir faydası yok. Sorunu çözemiyoruz. Sorun daha da katlanarak büyüyor.

“Mutlaka bir düzenleme yapılmalı”

Nafaka konusunda geciktirilmeden bir düzenleme yapmanın zorunlu olduğuna vurgu yapan Aycan, şöyle devam etti: “Bunun adına ister süre koymak deyin, isterse buradaki yaşanan sıkıntıları çözümle adına bir şeyler deyin. Bir süre sınırlaması getirmek hala daha kadının mağduriyeti devam ediyorsa da bu kişiyi devletin güvencesi altına alarak ihtiyaçlarını gidermek lazım. Bizim düzenlememizde kadını mağdur eden bir yaklaşım yok zaten.” diye konuştu.

“TBB’nin yaklaşımı çözüme yönelik bir yaklaşım değil”

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, sözlerini şu şekilde tamamladı:

Bu mağduriyeti bir şekilde gidermemiz lazım. Çözüm üretmemiz lazım. Yani değişiklik yapmayalım, böyle devam etsin, demek bence bir çözüm değil ve sorunu çözmüyor. Sorunun daha da büyüyerek ve daha da karmaşıklaşarak devam etmesi demektir. O yüzden yaklaşımının çözüme yönelik bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum.

Kaynak: Yeni Akit – Mehmet ÖZMEN

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz