Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM)’a, Babalar ve Çocuklar Derneği (BABADER)’den tepki geldi!

  • 20 Mayıs 2019
  • 314 kez görüntülendi

“Nafaka düzenlemesine ihtiyaç yoktur” diyen Baro’ya cevap: Hukukun kadını erkeği olur mu?

“Nafaka düzenlemesine ihtiyaç yoktur” diyen Baro’ya cevap: Hukukun kadını erkeği olur mu?

Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM)’un “Son günlerde kamuoyuna ve basına yansıyan yoksulluk nafakasının süreli hale getirilmesi için yasal düzenleme yapılacağı yönündeki hazırlıklar Merkezimiz tarafından dikkatle ve endişeyle takip edilmektedir.” açıklamasına Babalar ve Çocuklar Derneği (BABADER)’den tepki geldi.

Kadın komisyonu varsa erkek komisyonu da olmalı

Babalar ve Çocuklar Derneği’nin açıklamasında, “Öncelikle komisyonun adından başlayalım. ‘Kadın hukuk komisyonu’ ne demektir. Bu bir ayrımcılık değil midir? Hukuk hem kadın hem erkek için aynı derecede önemli değil midir? Barolar Birliğinin Kadın Hukuku Komisyonu varsa benzer şekilde Erkek Hukuku komisyonu da olmalı!?” ifadelerine yer verildi.

Kendi üyelerinizin zenginleşmesine değil adaleti sağlamaya çalışın

Mağdur edilmiş insanlardan oluşan Babalar Ve Çocuklar Derneği (BABADER) “Adaletin tesisinin bir unsuru olarak Avukatların temsilcisi olan Türkiye Barolar Birliği’nin ‘kendi üyelerinin zenginleşmesinden’ çok adaletin sağlanmasına yönelik çalışmalar yapmasını beklemek isterdik. Ancak bugüne kadar yapılanlardan anlaşılmıştır ki Türkiye Barolar Birliği’nin adaleti sağlama gibi bir amacı yoktur.” ifadelerine yer verdiği açıklamasında, Barolar Birliğini şu sözlerle eleştirdi:

“Mağdur edilmiş insanlardan oluşan Babalar Ve Çocuklar Derneği (BABADER); “işlemeyen anayasa, işlemeyen kanunları” konuşmak yerine, “uygulamalardan ve yapılan haksızlıklardan” söz etmeyi tercih etmektedir. Kaldı ki yasalar da adil ve bilimsel veri tabanlı değildir. O nedenle Barolar Birliği (BB) nin uygulanmayan ya da uygulanma imkanı olmayan, bilimsel ve adil olmayan yasaları yazmasının bir anlamı yoktur.”

Nafaka yasal soygundur

Babalar Ve Çocuklar Derneği’nin, Barolar Birliği’nin açıklamasına cevaben yaptığı açıklamada, uygulamaların ve gerçeklerin farklı olduğuna dikkat çekilerek,

Yoksulluk nafakası her koşulda süresiz değildir’ söylemi gerçek olmayan bir söylemdir. Nafaka zaten yasal soygundur. Çünkü yoksulluğa sebep olmayan kişiden sebep olmadığı bir mağduriyet için zorla para tahsil edilmektedir. Ayrıca uluslararası sözleşmelerde alacak nedeni ile hapis cezası uygulanması insanlık onuru ile bağdaştırılmadığı halde hak olmayan nafakanın tahsil edilememesine dayanarak Türkiye’de nafaka hapsi zulüm üstüne zulüm olarak uygulanmaktadır. Bir zulmün zulüm olarak kabul edilmesi için herkese yapılmış olması gerekmez. Haksızlığa uğrayan bir kişi dahi olsa haksızlık haksızlıktır.” denildi.

Kaynak :  yeniakit.com.tr 

Haber :  İsmail Uğur  

Etiketler:

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz