Süresiz Nafaka, Kıdem Tazminatı, Hal Yasası Ve Genel Af Yasasında Son Durum Ne?

  • 21 Mayıs 2019
  • 644 kez görüntülendi

Takvim Gazetesinin 20/05/2019 tarihinde yayınladığı haberde süresiz nafaka, hal yasası, genel af yasası ve kıdem tazminatı konusunun Meclis’e gelip gelmeyeceği konusuna değindi, Takvim Gazetesinin Haberi şöyle;

Hal yasası, genel af yasası, nafaka ve kıdem tazminatı hakkındaki son gelişmeler vatandaşlar tarafından merakla bekleniyor. Meclis’te görüşülen konularla ilgili son dakika gelişmeleri bu nedenle takip ediliyor. Peki, hal yasası, genel af yasası, nafaka ve kıdem tazminatında son durum ne? İşte cevabı…

GENEL AF YASASINDA SON DURUM

Meclis’in açılmasının ardından şimdi gözler af yasasındaki son duruma çevrildi. Seçim sürecinin sona ermesinin ardından Genel Kurul’un Ceza İnfaz Yasası ve Ceza Kanunu’nda bazı değişiklikler öngören taslak çalışmalarını ele alması bekleniyor. Çalışmaların daha sonra Adalet Komisyonundan da geçerek Meclis’e geleceği belirtiliyor.

KIDEM TAZMİNATINDA SON DURUM

Ek gösterge düzenlemesinin Cumhurbaşkanlığı’nın ikinci 100 günlük eylem planında yer aldığı şekliyle sadece öğretmenleri mi kapsayacağı yoksa memur örgütlerinin talep ettiği şekilde tüm kamu personeline mi yönelik olacağı merak konusu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, “Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları” kapsamında 2019 içinde hayata geçirileceğini duyurduğu düzenlemelerin bir kısmı da Meclis’in bu yasama yılı içinde mesai harcayacağı yasalarla hayata geçirilecek. Ekonomik düzenlemeler arasında özellikle kıdem tazminatı reformu olarak adlandırılan düzenleme çalışanlar açısından büyük önem taşıyor.

HAL YASASINDA SON DURUM

31 Mart seçimleri tamamlandıktan sonra seçim sonrasına bırakılan birçok önemli konu ile ilgili görüşme yapılması bekleniyor. Parlamento henüz toplanmadı ancak gündeme alınacak ilk konular arasında 3600 ek gösterge, genel af, tek tip askerlik, hal yasası yer alıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019″u açıkladı. Bakan Berat Albayrak yaptığı açıklamada yeni reform paketinin bu yıl içerisinde çıkacağını belirtti.

NAFAKADA SON DURUM

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan nafaka konusunda teklif hazırladı. MHP olarak hazırladıkları yasa teklifini henüz TBMM Başkanlığı’na vermediklerini belirten Sefer Aycan, teklifteki düzenlemeleri şöyle anlattı: “Nafaka ödemelerine sınır getirilerek, evlilik süresine göre nafaka süresi belirlenecek. 1 yıl evli kalmış ise 1 yıl, 2 yıl evli kalmış ise 2 yıl, 5 yıl evli kalmış ise 3 yıl, 10 yıl evli kalmış ise 4 yıl ve 15 yıl evli kalmış ise 5 yıl nafaka ödemesi yapılabilir.”

Kaynak: Takvim Gazetesi

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yusuf ZOR dedi ki:

    Cumhur ittifakında bu güne kadar MHP nin hamgi isteği gerçekleşmişdte bu gerçekleşsin. Dedim diyorum diyeceğım. Bazi Türbanlılar ve bazı muhafazakarlar bileşmiş “Kur’an ayetğini nasıl eğip büker de nafaka yasasını aynen korur veya değiştiririz” peşinde. NOKTA

Yorum Yaz