Mesele Kadın Hakkı Değil Rant!

  • 21 Mayıs 2019
  • 714 kez görüntülendi

Süresiz Nafakayı Savunan Barolara, Aile STK’larından Tepki. Mesele Kadın Hakkı Değil Rant!

Süresiz Nafakayı Savunan Barolara, Aile STK’larından Tepki. Mesele Kadın Hakkı Değil Rant! Başlığı İle Akit Gazetesinin 21/05/2019 tarihli manşet haberi Fox Tv ekranlarında sunumunu İsmail Küçükkaya’nın yaptığı Çalar Saat programında yer aldı. Haberin detayları şöyle;

Aileleri yıkıma sürükleyen süresiz nafaka gibi uygulamaların art niyetli hukukçular tarafından suistimal edildiği görüşünü tescilleyecek açıklamalar peş peşe geliyor. Yılda 1 milyar lirayı aşkın rant kapısı oluşturduğu ortaya çıkan süresiz nafaka zulmüyle ilgili barolardan peş peşe yapılan açıklamalarda zulmün devam etmesi yönünde görüş paylaşıldı. Aile STK’ları ise sert çıktı: “Mesele kadın hakkı değil rant.” 

AVUKATLAR ZULÜMDEN YANA 

Haksız da değiller sadece 2018 yılında mahkemelere taşınan 142 bin boşanma davasında avukatların alt limit olarak 1 milyar 136 milyon lira kazanç sağladığını ortaya koyuyor! Türkiye Barolar Birliği (TBB) İstanbul Barosu ve Ankara Barosu süresiz nafaka uygulamasının aynen devam etmesi yönünde görüş bildirdi. TBB ve İstanbul Barosu’nun “Yoksulluk Nafakasında Yeni Bir Yasal Düzenlemeye İhtiyaç Yoktur” başlığıyla yayınladığı açıklamayı Ankara Barosu, “Nafaka konusunda kadınlardan tarafız” sözleriyle ilan etti. 

HAKSIZ NAFAKA ZULÜMDÜR

Barolara bir tepki de Babalar Ve Çocuklar Derneği’nden (Baba Der) geldi. Dernek açıklamasında şunlar dile getirildi: “Nafaka yasal soygundur. Çünkü yoksulluğa sebep olmayan kişiden sebep olmadığı bir mağduriyet için zorla para tahsil edilmektedir. Babalar ve Çocuklar Derneği olarak ‘nafaka hak değil haksızlıktır’ diyoruz. Kadınların sürekli kayırılmadığı erkeklere zulüm edilmediği eşit ve hakkaniyetli yönetimler, yargıçlar, barolar olmasını temenni ediyoruz.” 

ASIL MESELE RANT

Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu ise “Mesele kadın hakkı değil ranttır” sözleriyle barolara yüklendi. Açıklamada, “Hukukçuların, kadının erkekle eşit seviyeye gelmesine öncülük etmek şöyle dursun, yasaların erkeğin cezalandırılması amacıyla kullanılmasından rahatsızlık duymadan üzerinden elde ettikleri hatırı sayılır kazançtan vazgeçmemek adına sergiledikleri tutum kaygıya neden olmuştur” denildi.

Etiketler:

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz