Süresiz nafaka zulmü Haçlı Batı’dan İthal!

  • 23 Mayıs 2019
  • 517 kez görüntülendi

Türkiye’de yuvaları darmadağın eden hukuki uygulamaların menşeinin Haçlı Batı olduğu tek tek ortaya çıkıyor. Avrupa Konseyi Sözleşmesi baz alınarak yasalaştırılan 6284 sayılı kanunda olduğu gibi, nafakanın süresize çevrildiği yasanın da Hristiyan Batı’dan kopyalandığı tespit edildi.

MEDENİ KANUNUN ADI TÜRK, KÖKENİ BATI

Boşanma sonrasında erkeğin, eski eşine aylık para ödemesini içeren nafaka uygulamasıyla ilgili tarihi belgeye ulaşıldı. Türkiye’de aileleri yıkıma sürükleyen yanlış hukuki uygulamalar arasındaki süresiz nafakanın Haçlı Batı’dan kopyalandığı ortaya çıktı. Aileleri tüketen, yargıyı kilitleyen, avukatları zenginleştiren, cinnet-cinayet vakalarını, boşanmaları, zinayı, kayıt dışı istihdamı artıran ve boşanma sonrasında yeniden evlenmenin yolunu tıkayan süresiz nafaka uygulamasının İsviçre Medeni Kanunu kopya edilerek yasalaştırıldığı saptandı. Cumhuriyet dönemi boyunca Türk Medeni Kanunu’nun (TMK) 144’üncü Maddesi gereği “en fazla 1 yıl” olarak uygulanan nafakanın müebbet hale getirildiği 1988 yılında, Hristiyan İsviçre’nin Medeni Kanunu’nun 152. Maddesinin baz alındığı öğrenildi. 

BATI KOPYASI VURGUSU 

TBMM arşivlerinde yer alan 07/101-2127/01005 sayılı belge, nafakanın süresizleştirildiği kanun tasarısı metnindeki “Batı kopyası” vurgusunu aleni olarak gösteriyor. TMK 144’ün değiştirilerek nafaka süresinin müebbete çevrilmesiyle ilgili TBMM’ye sunulan 11.02.1988 tarihli kanun tasarısının 6’ncı maddesinde Batı’nın etkisi net olarak ifade ediliyor. TBMM’nin 13’üncü döneminde Başbakan Turgut Özal imzasıyla yayımlanan “743 Sayılı Türk Kanunu Medenîsinin Bazı Maddelerinin ve 818 Sayılı Borçlar Kanununun 49’uncu Maddesinin Değiştirilmesine Dair Kanun Tasarısı ve Adalet Komisyonu Raporu (1/392)”nun 6. Maddesine yer alan sözler şöyle: “Bu madde ile Türk Kanunu Medenîsinin 144’üncü maddesi değiştirilmektedir. Mevcut metindeki kusursuz eşin boşanma davası neticesinde yoksulluğa düşmesi halinde diğerinin ona bir sene süre ile nafaka ödemeye mahkûm edileceği hükmü değiştirilerek bir yıllık kaydın adalete uygun düşmediği nazara alınıp, kaynak İsviçre Medenî Kanununun 152’nci maddesine uygun olarak süresiz nafaka mecburiyeti esası kabul edilmiştir.”

Kaynak : Yeni Akit

Haber : Faruk Arslan

Etiketler:

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz