İsviçre Bile Değiştirdi Biz Hala Uyguluyoruz!

  • 24 Mayıs 2019
  • 660 kez görüntülendi

Türkiye’de aileleri yıkıma sürükleyen müebbet nafakanın kopyalandığı İsviçre Medeni Kanunu’nun 19 yıl önce değişti belirlendi. Süresiz nafakayı kaldıran İsviçre’nin bu uygulamayı 3 aşamalı süreye bağladığı öğrenildi. 1988’de İsviçre’yi örnek alarak nafakayı süresizleştiren Türkiye’de ise kanun hâlâ aynı.

31 YILDIR AİLELERE PRANGA

Aile birliğinin çatırdadığı ülkemizde büyük problemlere yol açan hukuki uygulamalar arasında yer alan süresiz nafaka uygulaması gündemdeki yerini koruyor. Boşanma sonrasında erkeğin, eski eşine ölene kadar her ay para ödemesini öngören süresiz nafaka, yürürlüğe girdiği 1988 yılından bu yana on binlerce mağduriyet oluşturdu. Yargıyı kilitleyen, art niyetli avukatlar için rant kapısına dönen müebbet nafaka; cinnet-cinayet vakalarını, boşanmaları, zinayı, kayıtdışı istihdamı artırıyor ve boşanma sonrasında yeniden evlenmenin yolunu büyük ölçüde kapatıyor. Geçmişte ‘1 yıl’ olarak uygulanan, 1988 yılında İsviçre Medeni Kanunu kopya edilerek ‘süresiz’e çevrilen nafakanın yıkıcı etkisini farkına varan İsviçre’nin 19 yıl önce harekete geçerek zulme son verdiği saptandı.

ÖRNEK ALDIĞIMIZ İSVİÇRE SÜRESİZ NAFAKAYI KALDIRDI

Avrupa ülkesi İsviçre’nin uyguladığı süresiz nafaka, 01.01.2000 tarihinde İsviçre Medeni Kanunu’nda yapılan değişiklikle yürürlükten kaldırıldı. İsviçre Medeni Kanunu’nun

  1. Maddesindeki nafakanın süresiz olarak uygulanması gerektiği hükmü silinerek 3 aşamalı süreye bağlandı. Yeni İsviçre hukukunda 18 aydan kısa süren evliliklerde “yoksulluk nafakası gerekmez” kararı veriliyor. İsviçre, 5 yıldan az süren evlilikleri “kısa”, 5 ila 10 yıl arasındaki evlilikleri “orta süreli” olarak nitelendiriliyor. İsviçre hukuku nafakada, kısa ve orta süreli evliliklerde yaklaşık olarak İslam’ın öngördüğü “3 ila 4 ay”lık süreyi uyguluyor. Bu sürenin, Türkiye’de eski dönemde olduğu gibi 1 yıl olarak hükme bağlandığı örneklerine de rastlanıyor. İsviçre, fazla örneği bulunmayan 10 yılı aşkın uzun zamanlı evlilik sonrası boşanmalarda ise maddi durumlar gözetilerek belirli süre zarfında nafakanın bağlanmasını kararlaştırıyor. Her halükarda süresiz nafaka hükmü vermeyen İsviçre mahkemeleri, söz konusu uygulamayı 19 seneden bu yana sürdürüyor.

Kaynak : Yeni Akit

Haber : Faruk Arslan

Etiketler:

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz