Nafaka Sosyal Yapıyı Bozmasın

  • 24 Mayıs 2019
  • 385 kez görüntülendi

Nafaka esasen kadının mağduriyetini önlemek maksadıyla düşünülmüş bir tedbirdir. Ancak “Ömür boyu nafaka” sadece boşanmayı teşvik etmez aynı zamanda boşanmış kadınların evlenmesini de engeller. “Ömür boyu nafaka” son derece istismara müsaittir.

Kanun koyucunun bu istismarı çok dikkate almadığı /alamadığı anlaşılıyor.

ŞU İFADELERE BAKAR MISINIZ…

Önce şurada anlaşalım; aile toplumun temeli mi değil mi? Çekirdek aileye geçmekle sosyal yapının yediği darbe yetmiyormuş gibi son yıllarda bir de “ömür boyu nafaka” çıktı. Şu ifadelere bakar mısınız; “Ben 3 sene önce boşandım. Eski kocamdan 1300 TL aylık nafaka alıyorum. Şimdi bir başkasıyla evlensem 3-5 ay sonra boşansam  ondan da ikinci nafaka alabilir miyim? Yani iki eski kocamdan ayrı ayrı nafaka almak istiyorum bu mümkün mü?”.  Kanun yapanlar meselenin her yönünü  düşünmek mecburiyetindedirler.  Sosyal yapıyı,  aile müessesesini ve kadın ile erkeği dengeli bir şekilde değerlendirmek durumundadırlar. Kaş yapayım derken göz çıkarmamak lazımdır.

BAŞKASIYLA ‘NİKAHSIZ BİRLİKTELİĞİNİ’ SÜRDÜRÜYOR

 “Şıp sevdi” yoluyla yapılan evliliklerin boşanmayla sonuçlanması  aslında beklenen bir husus değil mi? Kararı herkes kendisi veriyor. Kimseye danışma ihtiyacı hissetmiyor.  Sadece “gününü” yaşamak istiyor. Nerede kaldı aile müessesesi?  Sosyal ortam “şıp sevdi” anlayışını köpürmüyor mu? Dizilerimiz “yıldırım aşkını” teşvik etmiyor mu? “Hayatını yaşa” martavalı her gün farklı cephelerden beyinlerimize kazınmıyor mu?  Boşanmış kadın, eski kocasından nafaka almaya devam ederken “şıp sevdi” tarzıyla markette gördüğü biriyle “nikahsız birlikteliğini” sürdürüyor.  Şimdi burada mağdur olan kim? Sadece eski koca mı? Sosyal yapı sarsılmıyor mu?

Boşanmış kadın, eski kocasından nafaka almaya devam ederken “şıp sevdi” tarzıyla markette gördüğü biriyle “nikahsız birlikteliğini” sürdürüyor.  Şimdi burada mağdur olan kim? Sadece eski koca mı? Sosyal yapı sarsılmıyor mu?

Kaynak : İstiklal Gazetesi

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz