Adil ve güven veren nafaka nasıl olmalı?

  • 25 Mayıs 2019
  • 303 kez görüntülendi

Yeni açıklanacak ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde süresiz nafakayla ilgili bir çözüm de olacak. Süresiz nafaka öyle bir borç ki bir gün de evli kalsanız, sizinle ömür boyu beraber. Neler yapılabilir, bir bakalım…

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin ayrıntısına girmeden temel felsefesinin “güven veren adalet” olduğunu açıkladı. Ayrıntılar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 30 Mayıs Perşembe günü açıklanacak.

Yargı Reformu Strateji Belgesi içerisinde, süresiz nafakayla ilgili çözüm de olacak.

Konuyla ilgili bilgilerimizi tazeleyeyim… Türk Medeni Kanunu madde 175 hükmüne göre, boşanma halinde, yoksulluğa düşen eşin nafaka isteme hakkı var. Hem de isterse nafakayı süresiz olarak alabiliyor. Süreli nafaka isteyeni bizim bildiğimiz henüz yargı istatistikleri kaydetmedi, herkes almışken süresiz nafaka istiyor. Niçin süreli istesin ki!

İspat etmesi zor…

Süresiz nafaka borcu da ya nafaka ödeyen ya da nafaka alan ölünce bitiyor.

Tabii ki nafaka alan eş, ister boşandığı eşi isterse başka birisiyle olsun, yeniden evlenince de doğal olarak onun geçimini yeni eşi sağlamak zorunda olacağından, eski eşin nafaka borcu da kanunen bitiyor.

Başka ne zaman süresiz nafaka borcu bitiyor? Resmi nikâh yapmadan evliymiş gibi, başka birisiyle birlikte yaşamaya başlayanlar da nafaka hakkını kaybediyor. Nasıl ispatlanacak? Bu da ayrı bir sorun! İmam nikâhı yaparak yaşayan birçok kişi var. Nikâhı kıyan imamın şahitliği bile yetmez. Çünkü imam nikâhın yapılması değil, birlikte yaşama olgusu ispatlanmalı.

Haysiyetsiz hayat sürülmesi de süresiz nafakayı sona erdirir. “Haysiyetsiz hayat” yaşandığının da ispatının ne kadar zor olacağını tahmin edebilirsiniz.

Düşünün, nafaka borçlusu eş, nafaka ödediği eşi sürekli takip edecek, gözetleyecek, başkasıyla fiilen evli gibi yaşadığına veya haysiyetsiz bir hayat sürdüğüne ilişkin deliller toplayacak, resimler çekip, tanık bulacak. Hani Anadolu’da derler ya, “Vay babam vay!”

Geçmişin gölgesi geleceği karartmasın

Süresiz nafaka öyle bir borç ki bir gün de evli kalsanız, sizinle ömür boyu beraber. Boşanmada eşit kusurlu olsanız, boşanmaya iki taraf da aynı derecede kusurlu olarak sebep olsa bile, ömür boyu çekilecek çileniz var.

Boşandığınız eşinizle aranızdaki bağı sağlayacak müşterek bir çocuğunuz olmasa bile sürekli nafaka sizi ekonomik olarak eski eşinize ömür boyu bağlıyor.

Geçmişe sünger çekip, şehir değiştirseniz, çevrenizi değiştirseniz, yeni bir hayat kursanız bile süresiz nafaka değişmiyor. Yeniden evlenip çoluk çocuğunuz olsa, onların bakım ve geçimine harcayacağınız paradan, mesela bir ay evli kalıp boşandığınız eşinize ömür boyu nafaka ödemeye devam edersiniz.

Ölünceye kadar…

Eski veya yeni evliliğinizden olan çocuğunuza bile, onlar 18 yaşına gelince bakma yükümlülüğünüz sona ermesine rağmen, örneğin 30 yaşında boşandığınız eşinize ölünceye kadar nafaka ödemek zorundasınız.

Süresiz nafaka sisteminin, neresinden bakarsanız bakın, adil bir düzenleme olduğunu söylemek çok zor. Geçmişin gölgesiyle insanların geleceği üzerine ışık gelmesini engelleyen bir sistem.

İSTİHDAMDA ÖNCELİK VE FON 

Kaynak : Milliyet

Etiketler:

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz