Adalet Bakanı Abdülhamit Gül “Süresiz Nafaka Adil Değil”

  • 25 Mayıs 2019
  • 392 kez görüntülendi

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ndeki iftarda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Gül, Akit’in sorduğu süresiz nafaka sorusunu da cevaplandırdı.

ÖLENE KADAR NAFAKA ŞİDDETE SEBEP OLUYOR

Çalışmalarda bakanlıkça son aşamaya geldiklerine vurgu yapan Bakan Gül; “Süresiz nafaka adil değil. Bir nafakanın süreli ya da objektif kriterlerle hakkaniyet ve adalet ölçüsü içerisinde düzenlenmesi gerekir. Temel hassasiyetimiz bir düzenleme getirirken taraflardan birine yeni mağduriyet alanları oluşturmamak. O yüzden süre ile alakalı tüm
Avrupa uygulamaları burada bazıları takdiri hâkime bırakmış. Süre de koymamış. Hâkim kendisi belirliyor.

Bazıları alt üst sınır belirliyor. Burada
her birinin artıları eksileri var. Türkiye’de süreli nafaka da süresiz nafaka da uygulanmış. Çalışmalarda artık son aşamaya gelindi. Kanun dediğiniz çok çabuk çıkar ama bir sefer çıkarıp çok iyi etki analizlerini yapmak lazım. Umuyorum bizim tüm paydaşları dinleme, artı ve eksileri ortaya koyma anlamında çalışmaları hemen hemen bitirdik. Tarafları ve çocukları örselemeden bu süreci bir an önce en makul sürede nasıl tamamlanır ve taraflar yara almaz” dedi.

REFORM 30 MAYISTA AÇIKLANACAK

30 Mayıs’ta açıklanacak Yargı Reformu Stratejisi hakkında da bilgiler veren Bakan Gül; “Temel felsefesi ve sloganı ‘güven veren adalet’ şeklinde. 8-9 ay süren bir hazırlık süreci oldu. 9 ana başlıkta amaç koyduk. Bunları Cumhurbaşkanımız paylaşacak. Zaman içinde reform paketleri
çıkacak yeni reform paketleri yapılacak” şeklinde konuştu.

Kaynak : Yeni Akit

Haber : Hacı Yakışıklı

Etiketler:

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz