1 Ay Evli Kaldı 24 Yıldır Nafaka Ödüyor!

  • 17 Haziran 2019
  • 385 kez görüntülendi

Boşanmalarda eşlere bağlanan süresiz nafaka adeta kangrene dönüştü. 2 milyon kişinin mağdur olduğu nafaka krizinde mağdurlarından Salihlili Emekli Askeri personel Bahri Barut, sadece 1 ay evli kalmasına rağmen eski eşini görmemesine rağmen 24 yıldır nafaka ödüyor. Çok mağdur olduğunu ve bir daha evlenemediğini belirten Barut, adaletin yerini bulmasını artık nafaka ödemek istemediğini söyledi.

Türk Medeni Kanununda 1 yıldan yoksulluk nafakasının 1988 yılında süresiz hale getirilmesi ile ortaya çıkan mağduriyetler her gecen gün artıyor. Boşanmalardan sonra adeta çıkmaza giren nafaka olaylarından bazı kadınlar nafakadan faydalanabilmek için sigortasız günlük işlerde çalışırken, bazı kadınlarda resmi nikah kıymadan evleniyor. Tekrar evlenen ve kendilerine yeni bir yuva kuran erkekler ise çocukların rızkını yıllarca nafakaya veriyor. 

Nafaka mağdurlarından 1 ay evli kalıp 1 haftalık evliliği kağıt üzerinde gözüken TSK’dan Sağlık yönünden malulen Emekli Deniz Ast. Bahri Batur; “1996 Yılında görücü usulü olarak 1 ay gibi evlilikte 1 haftalık evliliğim oldu, çocuğum yoktur. Boşandığım eşimin Psikolojik sorunları yüzünden, evliyken bana ve eve gereken düzeni göstermiyor, yemek yaparken yemeğe sabun, deterjan koyuyordu. Yemek yapmasını bilmiyordu. Her gün evde sürekli kavga vardı ve eşimin ailesi benim ailem annem ve babamı dövdüler, darp ettiler. Evlilik dışı ilişkiye girdiğini bunu fark ettiğimde Menemen-Konak Devlet Hastenesine götürdüm. Kısır olmasından dolayı Doktorlar çocuk olmayacağını söylediler. 1996 yılında Babamı Ankara’ya Hastaneye götürdüğümde ben evde yokken evi soymuşlar, evi haşere hale getirmişlerdi. 1981 -1996 senesi Muvazzaf Astsb. İken biriktirdiğim altın, takı, bilezik ve 150 Bin TL para birikimim boşandığım eşim aldı geri vermedi. Evliyken ağa kızı olduğunu, 2 Ev, 2 Dükkan, 60 dönüm arazilerini amcasının ve annesinin mal varlıklarını üzerine devretmiş. Boşandığım eşte mal varlığı gözükmemekte bendende sırf nafaka alabilmek için her yıl nafaka arttırarak 1 ay da 760 TL Nafaka ödüyorum. 2019 Yılında tekrar nafaka artırımı yaparak ayda 760 TL olan nafakayı bin TL’ ye yükseltmek isteyerek tekrar nafaka artırımı yaparak beni mahkemeye verdiler” dedi.

“1 Aylık çocuksuz kavgalı bir evlilikte 24 yıldır nafaka ödüyorum”

1996 Yılında sağlık problemlerim nedeniyle Bel ve Boyun Fıtığı olması nedeniyle TSK’dan malulen erken emekli olduğunu belirten Batur, “1981-1996 yılı boyunca bunca senelik Astsubaylık hayatım boyunca 150 bin TL birikimim boşandığım eşe gitti. Ne ev ne de araba sahibi olabildim, kendime ait ev, arabam yoktur. Babadan kalma annemin evinde oturuyorum, parasal olarak bende zor durumda kalıyorum. Param yetmiyor bende ailemden annemden abimden para istemek zorunda kalıyorum.1 Aylık çocuksuz kavgalı bir evlilikte, saygı ve sevgi yitirilmiş bir evlilikte 24 yıldır nafaka ödüyorum, ben de parasal olarak zor durumdayım artık nafaka ödemek istemiyorum. Benim gibi birçok nafaka mağdurları var. Başta Sayın Saygıdeğer Cumhurbaşkanımdan Devlet Büyüklerinden süresiz ömür boyu nafakayı bir bulmalarını istiyorum” diye konuştu.

Kaynak : Salihli Gazetesi

Etiketler:

En güncel haber ve gelişmelerden, anında haberdar olmak için YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın! Kanalımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz