Süresiz Nafaka

Ömür Boyu Bitmeyen Bir Borç!

Evlendiğimde Beni Neler Bekliyor?

Eğer erkekseniz ve evliliğiniz birkaç ay/hafta veya gün bile sürse, çekişmeli olarak boşandığınızda hakim, çok büyük bir ihtimalle eşinize süresiz olarak nafakaödemenize hükmedecektir. Ayrıca yine büyük ihtimalle bir de tazminat ödemek zorunda kalacaksınız. Boşanmalarda kanunlar büyük oranda kadınlardan yanaişlemektedir. Bağlanacak nafakanın ve hükmedilecek tazminatın miktarı gelir ve varlık seviyenize göre değişir.

Kadın, daha sonra nafakanın artırımını talep edebilir. Siz de yoksulluğa düştüğünüzde veya kadının yoksulluğu ortadan kalktığında ya da kadın tekrar evlendiğinde nafakanın kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Fakat nafaka alan kadınların bir çoğu nafaka parasıyla geçinmeyi tercih edip tekrar evlenmemektedir. Yoksulluğa düştüğünüzde veya kadının yoksulluğu kalktığında ise nafakayı iptal ettirmek oldukça zordur. Yasalarusüller ve kanunlar buna pek de izin vermemektedir. Bunun bir çok örneği mevcuttur.

Boşanan Erkekler Cezalandırılıyor

Çekişmeli boşanmaların neredeyse tamamına yakını erkeğin kadına nafaka ödemesine hükmedilmesi ile sonuçlanmaktadır ve aradan yıllar geçse dahi bu kararın iptal edilmesi çok çok zordur. Çoğu zaman nafaka ile birlikte erkeğin tazminat ödemesine de hükmedilir. Zamanımızda evlilik erkekler için son derece riskli bir konu haline gelmiştir.

Her Seferinde 3 Ay Hapis!

Bu borcu sonlandırabilmenin zorluğu şöyle dursun, eğer ödeme gücünüz yoksa icra mahkemesi hiçbir mazeret kabul etmeksizin sizi 3 ay tazyik hapsine mahkum edecektir. Bu hapis cezasının ertelenmesi de mümkün değildir. Ödeyemediğiniz nafaka borçları sebebiyle hakkınızda açılacak her dava için aynı karar verilir ve nafaka borcunuz siz hapisteyken bile işlemeye devam eder!

Yeniden Evlenmeye Engel

Süresiz nafaka uygulamasının boşanan kadın tarafından suistimal edilmesi sebebiyle erkeklerin çoğu tekrar bir başka kadınla evlenip yuva kuramamaktadır. Aldığı nafaka ile hayatını rahatlıkla sürdürmeyi tercih eden kadınların bir çoğu resmi evlilik yapmamakta ve bu sayede erkeği, ömrü boyunca nafaka ödemeye mahkumbırakarak maddi zorluklar içerisinde tutup tekrar yuva kurmasına mani olmakta veya zorlukla tekrar evlenen erkeğin aile içinde ciddi sorunlar yaşamasına sebep olmaktadır.